Географія 6
кл
Тема 3:
Гідросфера
Розширений
конспект уроку № 46
Тема: Світовий океан та
його частини: океани, моря, затоки, протоки. Шкала глибин, визначення глибин
океанів і морів. Острови в океані.
Властивості вод Світового океану.
Практична робота №7 (початок)
Позначення
на контурній карті морів, проток, заток, островів; річок, озер,
водоспадів.
Мета:
-
ознайомити учнів зі поняттями «океан», «море», «протока», «затока», «океанічна
течія» та іншими суттєвими ознаками, сформувати знання про Світовий океан — найбільшу
частину гідросфери; надати уявлення про складові Світового океану;
-
продовжити формувати вміння й навички роботи із картами
атласу й контурною картою; розвивати увагу, вміння самостійно розв’язувати
різні навчальні завдання й створювати образ території, навчити учнів
виділятивідмінності між різними складовими частинами гідросфери та знаходити й
позначатина контурній карті всі об’єкти географічної номенклатури: океани, моря, протоки, затоки,
острови, півострови;
-
виховати спостережливість та кмітливість при
нанесенніоб’єктів географічної номенклатури;
-
пробуджувати пізнавальний інтерес до предмету, поважне
ставленнядо мореплавців і мандрівників;
-
уникати перевтоми.
Обладнання: підручник із географії для 6-го кл , ав. В.М. Бойко, С.В.
Міхелі, атлас з географії для 6-го класу, карта світу, зошити для практичних
робіт;
схема «Складові
гідросфери» та(відеосюжет) «Світовий кругообіг води».
Мультимедійний проектор, комп’ютер, компютерна презентація, ілюстрації: Пангея, Лавразія, Гондвана, Тетіс; додаткові картки з завданнями.
Мультимедійний проектор, комп’ютер, компютерна презентація, ілюстрації: Пангея, Лавразія, Гондвана, Тетіс; додаткові картки з завданнями.
Тип уроку: комбінований.
Методи і
прийоми: « Приваблива
мета», «Інтелектуальна розминка», «Практична теорія», «Проблемне
питання», «Картографічний практикум», «Рефлексія»
Очікувані результати: учні зможуть: називати
суттєві ознаки понять «гідросфера», «океан», «море», «затока», протока»;
пояснювати схему світового кругообігу води, роль Світового океану в
географічній оболонці; визначати географічне положення водних об’єктів;
знаходити й позначати на контурній карті моря, протоки, затоки.
Географічна номенклатура: Світовий океан (Тетіс),
Тихий океан, Індійський океан, Атлантичний океан, Північний Льодовиковий океан,
море, затока, протока, острови.
Міжпредметні звязки: природознавство 5 кл,
фізика 7 кл.
Структура уроку:
І. Організаційний момент ( 1 хв)
ІІ. Актуалізація
опорних знань і
умінь (5хв)
ІІІ. Оголошення теми і мети (1 хв)
IV. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності (4 хв)
V. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
VI. Узагальнення та закріплення
навчального матеріалу (12 хв)
VІI. Підведення
підсумків (1 хв)
VІI. Домашнє завдання (1 хв)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Перевірка присутніх.
Перевірка готовності учнів до уроку та наявності обладнання.
ІІ. Актуалізація
опорних знань і
умінь
Перевірка домашнього завдання
Прийом
«Інтелектуальна розминка»
В.Р. Прокоментуйте анімацію
«Світовий кругообіг води»
Д.Р. Доповніть схему
«Складові гідросфери»
С.Р. Закінчіть
малюнок «Кругообіг води» (Картки №1, №2, №3)
(робота може виконуватися
як самостійно, так і в групах)
С.Р. Пояснити
значення кругообігу води в природі.
П.Р. Заповніть
пропуски в тексті. (Картка №4, №5)
№ 4.Гідросфера – водна
сфера (оболонка) Землі. Вона утворилася завдячуючи унікальним особливостям
води. Адже вода - єдиний мінерал, що у природі може бути у трьох станах
одночасно. Найчастіше ми спостерігаємо її у рідкому стані. Проте, за певних
обставин вода, може зробитися невидимою, тобто випаровується і переходить
у газоподібний стан. Коли температура повітря опускається нижче нуля, вода
переходить у твердий стан, тобто стає снігом або льодом.
№ 5. Гідрологія - наука, яка вивчає води Землі, їхні
властивості,
розповсюдження та процеси , що
в них протікають.
Основною
причиною утворення кругообігу води в природі є - енергія Сонця.
*Альтернативний
варіантперевірки д/з С.Р. і П.Р.
Прийом «Світлофор»
1. Вірите ви, що між гідросферою й атмосферою є
взаємозв’язок?
2. Вірите ви, що
головна частина вод гідросфери зосереджена в водах суші?
3. Вірите ви, що
завдяки кругообігу вода суші не зникає?
4. Вірите ви,
що на планеті Земля можливі проблеми у
забезпеченні людства прісною водою?
5. Вірите ви, що
люди неможуть ніяк вплинути на якість прісних вод Землі?
Отже ми з вами повторили що таке гідросфера,
що вода перебуває в трьох агрегатних станах, в безперервному русі, а найбільше
що вода зосереджена в Світовому океані.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Тема нашого
уроку : Світовий океан та його частини: океани, моря, затоки,
протоки. Шкала глибин, визначення глибин океанів і морів. Острови в океані. Властивості вод Світового
океану. (запис в робочі зошити)
Прийом «
Приваблива мета» На сьогоднішньому
уроці перед вами відкриється багато таємниць Світового
океану, причому розкривати їх ми будемо разом. Ви відчуєте себе справжніми дослідниками та мандрівниками. І
закріпимо знання про Світовий океан виконанням деяких завдань Практичної роботи №7 «Позначення на контурній карті морів, проток, заток,
островів; річок, озер, водоспадів»
IV. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності
Прийом «Практична
теорія»
Зверніть увагу на
ілюстрації на дошці: Пангея, Гондвана, Лавразія,
Тетіс
Давайте поринемо у глибоке минуле, в часи коли
існував один величезний материк- Пангея. За рахунок руху літосферних плит цей
велечезний материк розділився на
Гондвану і Лавразію, що були всебічно оточені водами одного велетенського
океану , який мав назву Тетіс. Минали мільйони років і Гондвана і Лавразія були
розділені на шість частин (теперішні материки: Євразія, Африка, Пн. Америка,
Пд. Америка, Антарктида, Австралія) , що в свою чергу розділили Тетіс на чотири
частини: (сучасні океани) Тихий, Індійський, Атлантичний та Північний
Льодовиковий океани. Але супроти цьому, океан має єдину цілісність! І першим
доказом цілісності океану було навколосвітнє плавання. Давайте пригадаємо:
*(Це завдання можна
використати як «Випереджальне»)
Перше навколосвітнє плавання. Коли з’ясувалося, що відкриті Х. Колумбом землі
не мають нічого спільного з Індією, Іспанія спорядила наступну експедицію. Її
знову очолив іноземець – португалець Фернан Магеллан.
Кінцева мета плавання була досить практичною – дійти до Островів Прянощів (Молуккських), що поблизу берегів Південно-Східної
Азії. Магеллан, як і Колумб, хотів досягти їх новим – західним – шляхом.
Експедиція вирушила з Європи
в 1519 р.. Обігнувши Південну Америку, належало віднайти прохід з Атлантичного
океану в інший. Магеллану коштувало великих зусиль розшукати протоку. Пізніше
її назвуть його ім’ям – Магеллановою.
Майже чотири місяці кораблі пливли по нескінченній воді найбільшого на Землі
океану. Він був спокійним, обійшлося без жодної бурі. Тому Магеллан назвав його Тихим. Натомість плавання без
харчів і води було дуже виснажливим.
Довгоочікувана земля – Філіппінські острови – біля берегів Азії не стала для моряків
щасливим перепочинком. Там Магеллан і багато його товаришів загинули в сутичці
з тубільцями. Завершив експедицію соратник Магеллана Хуан Елькано.
Він пройшов Індійський океан, обігнув Африку з півдня і повернувся до Іспанії в
1522 р. Втрати були великими: з 5 каравел залишилася тільки одна з красномовною
назвою "Вікторія” ("Перемога”), з 265 чоловік додому повернулися лише
18. Так майже за 3 роки (1080 днів) було здійснено перше навколосвітнє
плавання. Це стало визначною подією ХVІ ст. Експедиція, що
вирушила на захід, повернулася зі сходу. Європейці вперше перетнули Тихий
океан. Було встановлено, що всі океани сполучаються між собою, утворюючи
Світовий океан. Змінилися уявлення про розподіл води і суходолу на поверхні
Землі: з’ясувалося, що вода займає більшу частину. Навколосвітня подорож
практично довела, що Земля – куля, подібна до тієї, яку змайстрував Мартін Бехайм.
V. Вивчення нового матеріалу
Давайте продовжимо подорож Світовим океаном та познайомимося із
його частинами і вияснемо особливості ділянок суходолу у океані, вивчемо
властивості вод Світового океану та дізнаємося як же вимірюють глибину морів та
океанів.
Світовий океан
— це важлива складова гідросфери: оскільки саме на
океан припадає основна частина (96%) її об'єму. Саме
слово «океан» прийшло до нас із давньогрецьких міфів. Називали
так бога ріки, що омивала весь
земний світ. Звідси і прийшло поняття «світовий океан». Простори, охоплені ним,
настільки великі, що нашу планету інколи ще називають водною планетою. Світовий океан — безперервний водяний
простір на поверхні нашої планети Землі. Світовий океан займає
близько ¾ території Землі, й лише ¼ поверхні її припадає на суходіл.Всю
поверхню Світового океану ще називають акваторією.
Материки
поділяють весь Світовий океан на головні частини.
Завдання: 1. Знайдіть на
географічній карті й назвіть головні частини Світового океану. (Основні
частини: Тихий, Атлантичний, Індійський й Північний Льодовитий океани)
Давайте порівняємо площі цих океанів.
Частини океанів,
що глибоко заходять в сушу чи відокремлені від океанів
островами й півостровами, називають морями. Моря бувають :
внутрішні і окраїння. Окраїнні моря розташовуються по окраїнах
материків й мало вдаються у суходіл.
Завдання: Знайдіть і назвіть окраїнні моря.
(Баренцове в Північному Льодовитому океані, Аравійське в Індійському океані,
Берингове в Тихому океані)
*Прийом «Дивовижно,
але факт» (проводиться на розсуд вчителя)
- Море без берегів. У Світовому океані є лише одне море без берегів –
Саргасове. Це море – справжнє царство одного з різновидів водоростей.
Португальські мореплавці з експедиції Христофора Колумба назвали їх
«саргасо», оскільки бульбашки повітря на водоростях за своєю формою
нагадували сорт винограду з такою назвою. Саргасові водорості не
закріплені на дні, а вільно дрейфують у водах Атлантики, утримуючись у межах
великого колообігу морських течій тропічних широт. Унаслідок зміни
впродовж року меж морських течій межі моря також змінюються і площа його
становить 6-7 млн. км2.
Частину
океану чи моря, яка глибоко вдається у суходіл, однак має вільний
зв'язок із океаном, називають затокою : наприклад, Гвінейська, Мексиканська, Бенгальська, Гудзонова
Перська затоки.
Відносно вузьку
частину водяного простору, яка сполучає дві сусідні водойми й роз'єднує ділянки
суходолу, називають протокою. (Мозамбіцька, Дрейка)
Ця частина океану
Розділяє суходоли,
А вузькою хвилястою
смужкою
З'єднує водні
простори.
Як найдовша —
Мозамбікська,
Як найширша - Дрейка
кроки,
Взагалі ми їх
вивчаємо
Всі під
назвою.......(протоки)
Глибину океанів
та морів визначають за допомогою ехолота. Цей прилад із судна посилає у
воду звукові сигнали. Вони досягають дна, відбиваються від нього і повертаються
назад. Дослідники фіксують час, протягом якого звук пройшов до дна і назад.
Знаючи швидкість поширення звуку у воді ( а це 1500м/с) можна визначити
глибину.
Прийом «Викликаю асоціацію»
- Які кольори використовують картографи для створення карт?
- Які кольори використовують для того, щоб показати різні глибини водойм, що містяться на картах?
- Які кольори використовують картографи для створення карт?
- Які кольори використовують для того, щоб показати різні глибини водойм, що містяться на картах?
Синім або
блакитним кольором на картах позначають глибини
морів, океанів . У цьому ви також можете пересвідчитися, якщо
поглянете на будь-яку карту .
Фізична карта яскрава, виконана трьома кольорами — зеленим,
коричневим і синім. На кожній фізичній карті крім обов’язкового масштабу, наводиться шкала глибин і висот у метрах. Це довгий прямокутник, поділений на менші прямокутники. Біля поділок поставлено цифри, що означають глибини в метрах. Кожен із цих маленьких прямокутників зафарбовано іншим кольором. Таким чином ми дізнаємося, якаглибина океану чи моря.
морів, океанів . У цьому ви також можете пересвідчитися, якщо
поглянете на будь-яку карту .
Фізична карта яскрава, виконана трьома кольорами — зеленим,
коричневим і синім. На кожній фізичній карті крім обов’язкового масштабу, наводиться шкала глибин і висот у метрах. Це довгий прямокутник, поділений на менші прямокутники. Біля поділок поставлено цифри, що означають глибини в метрах. Кожен із цих маленьких прямокутників зафарбовано іншим кольором. Таким чином ми дізнаємося, якаглибина океану чи моря.
В океані
трапляються ділянки суходолу різного розміру: найбільші — материки, а порівняно невеликі — острови.
Острів – це невелика
ділянка суходолу, з усіх боків оточена водою. Острови розрізняють за розмірами та походженням.
Групи островів утворюють архіпелаги.
За походженням острови поділяють на
Материкові - це ті що відокремились внаслідок
руху земної кори Гренландія, Мадагаскар.;
Вулканічні – утворились під час
виверження вулканів на дні морів та океанів Гавайські
,Курильські.
Коралові складені вапняковими скелетами коралових
поліпів. Найбільша коралова споруда Великий Бар’єрний риф.
VI. Узагальнення та закріплення
навчального матеріалу
Прийом «Картографічний практикум»
*завдання виконуються у міні - групах
Виконання Практичної роботи № 7 (завдання №1)
Знайдіть на фізичній
карті світу або фізичній карті України:
1
Міні-група: Моря:
Чорне, Азовське, Середземне, Червоне , Балтійське;
2
Міні-група: Протоки:
Керченську, Гібралтарську, Магелланову, Дрейка, Берингову;
3
Міні-група: Затоки:
Біскайську, Бенгальську, Мексиканську, Гвінейську;
4
Міні-група: Острови:
Великобританія, Гренландія, Мадагаскар, Нова Гвінея.
Підпишіть ці об’єкти на контурній карті. Підкресліть у навединих вище
переліках назви гідрологічних об’єктів, що належать до
Атлантичного океану.
Зверніть увагу на правильність підписання географічних об’єктів!
Прийом «Рефлексія»
Продовжіть речення
Світовий океан — …безперервний
водний простір на поверхні Землі.
Світовий океан поділяють на …чотири
океани.
Моря, затоки, протоки — частини …Світового океану.
За походженням острови поділять …на
материкові, вулканічні та коралові.
Відгадайте загадки:
Вона
вузенька та міцна,
Бо
вік стоїть на варті,
Щоб
зустрічались океани на глобусі і карті.
Континенти
роз’єднала
–
Морякам
в пригоді стала.
Хоч
широка, хоч – вузька –
Тішить
серце моряка? (Протока)
Хоче
в морі він купатись,
та боїться відірватись,
зачепивсь
за материк –
плавати
він ще не звик!
А
брати його давно
Моряки
завзяті,
В
океані проживають,
мов
у рідній хаті. (Острів,
півострів)
Властивості вод Світового океану ( вчитель
проводить на власний розсуд)
На попередніх уроках ви вже вивчили
основні властивості води і знаєте від чого вони залежать.Ви знаєте, що вода — добрий розчинник. До того ж Океан нагромаджує безліч тепла,
поступово віддаючи його атмосфері. Які властивості його вод зумовлюють названі
особливості?
Солоність. Морська вода
— це розгин багатьох десятків
хімічних елементів. Серед котрих важливу роль грають солі.
Солоність — це кількість грамів речовин, яка розчинена у одному літрі води.
Солоність вимірюють в проміле, тобто тисячних частках будь-якої величини (%о). Середня солоність
океану становить 35%о. Це
значить, що у 1 кг морської
води розчинено біля 35 г солей.
Температура. За власними температурними властивостями
вода морська є унікальною. Саме
вона гарний накопичувач тепла й
обігрівач. Наприклад, верхній десятиметровий шар вод океанічних втримує стільки
тепла, скільки немає уся атмосфера. Охолоджуючись, вода океану щедро віддає
власне тепло у прилеглі шари атмосфери, при цьому нагріваючи
її. Коли б океану не було, посередня температура повітря на
поверхні Землі становила б не
+15°, а −21°С.
В
результаті перемішування води тепло із поверхні води передається у глиб океанічної товщі. Однак із глибиною
температура води океану поступово знижується та на глибині 2 км вона
зазвичай не перевищує 2-3°С. В разі охолодження морської води нижче −2°С на поверхні її утворюється крига.
·
Цікаві факти. У деяких місцях,
де викидається магма, температура глибинних вод може сягати +400°С. При середній солоності, замерзання
морської води відбувається при негативній температурі близько 2°С.
Водні маси - великі об'єми води, що відрізняються температурою і солоністю.
Висновки:
На розподіл
температури вод Світового океану впливають чинники:
•
зовнішні (сонячне тепло)
•
внутрішні (тепло нашої планети).
Головні властивості вод
Світового океану
— температура і солоність.
Великі об'єми води, що
відрізняються температурою і солоністю,
називають – водними масами.
Залежно від місця
утворення розрізняють екваторіальні,
тропічні, помірні та полярні водні маси.
VІІ. Підведення
підсумків уроку
VІI. Домашнє завдання
Параграф 41 – 42
Закінчити
карту. Вміти показувати об’єкти на
карті
і давати
їхню характеристику.
Д.Р. Здійснити
“мандрівку” в Інтернет та знайти цікаву інформацію про Світовий океан
В.Р.
Випереджальне завдання: Розгадати
кросворд “Гідросфера”
*Конспект розроблено згідно
методичних рекомендацій МОН України
* На основі
курсу «Методики навчання географії» (викладач кандидат наук Байкеряков
О.З.)МДПУ ім. Б.Хмельницького м. МелітопольДодатковий матеріал до уроку:
Презентація до уроку
Анімація КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ
Ілюстрації до уроку:





Гарний , методично правильно побудований.Дякую
ВідповістиВидалити